Interaktīva ekspozīcija LBTU Meža un vides zinātņu fakultātē ver durvis apmeklētājiem
Viens no Latvijā vadošajiem kokapstrādes uzņēmumiem “Stiga RM” sadarbībā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (LBTU) izveido Latvijā unikālu Meža apsaimniekošanas un koksnes izmantošanas ekspozīciju LBTU Meža un vides zinātņu fakultātē Jelgavā, Akadēmijas ielā 11. Svinīgajā atklāšanas pasākumā piedalījās arī Zemkopības ministrs Armands Krauze un Jelgavas valstpilsētas mērs Andris Rāviņš.
Ekspozīcija veidota, izmantojot interaktīvus un digitālus risinājumus, lai tās apmeklētāji interesantā veidā uzzinātu, kā no stāda nonākt līdz augstvērtīgiem Latvijā ražotiem produktiem ar augstu pievienoto vērtību, atklājot meža apsaimniekošanas ciklus, Latvijas mežu daudzveidību un koksnes izmantošanas iespējas un pielietojumu. Ekspozīcija ir pieejama ne tikai fakultātes studentiem, bet ikvienam interesentam.
“Mežs ir mūsu kā valsts un sabiedrības neatņemama vērtība, par ko esam turējuši rūpi paaudzi no paaudzes. Šī ekspozīcija kalpos kā nozīmīgs dialogs ar sabiedrību, palīdzot veicināt izpratni par meža un koksnes nozari, kliedēt laika gaitā radušos aizspriedumus un stiprināt mūsu latvisko apziņu par mežu kā vērtību. Nenoliedzami, nozarei ir sarežģīts laiks, taču raugoties ilgtermiņā, ieguldījumi izglītībā ir pamats ilgtspējīgai attīstībai, lai šajā jomā strādājošie uzņēmumi būtu arvien konkurētspējīgāki pasaules tirgos, ražojot produktus ar augstu pievienoto vērtību, tādā veidā sekmējot Latvijas ekonomiku un iedzīvotāju labklājību kopumā,” norāda Zemkopības ministrs Armands Krauze.
“Kokapstrādes nozare ir daudzšķautņaina un iespēju pilna, un lai ieviestu tajā ilgtspējīgas pārmaiņas, mums ir jābūt gataviem investēt inovācijās, izglītībā un zinātnē. Līdz ar strauju tehnoloģiju attīstību un augošajām ambīcijām, rodas arvien lielāka vajadzība pēc zinošiem speciālistiem. Sadarbojoties ar LBTU, mēs varam ne tikai parādīt šo nozari no cita skatpunkta, ieinteresējot plašāku sabiedrības loku par meža un koksnes nozari, bet arī iedvesmot topošos speciālistus, kas sevi saredz strādājam šajā nozarē. Esam gandarīti par veiksmīgi uzsākto sadarbību, un ceru, ka ekspozīcijā apmeklētāju netrūks!” stāsta Andris Ramoliņš, “Stiga RM” īpašnieks.
“Lai sagatavotu jaunos speciālistus, kas ir konkurētspējīgi darba tirgū, augstākai izglītībai studiju procesā jānodrošina trīs komponenšu simbioze, un šīs komponentes ir teorija, zinātne un prakse. Priecē, ka meža nozares uzņēmumiem ir izpratne par to, ka šīs trīs komponentes studiju procesā nav atdalāmas un ka praktisko komponenti var nodrošināt, dodot studentiem iespēju apgūt praktiskās iemaņas ne tikai praktizējoties uzņēmumos, bet arī studiju procesā. Koksnes izmantošanas ekspozīcija dos iespēju gan interaktīvi, gan praktiski iepazīt ne vien nozares ražošanas specifiku, bet arī to milzīgo produktu klāstu, ko Latvijas uzņēmumi ražo no koksnes. Šīs ekspozīcija izveide ir izcils piemērs industrijas un izglītības veiksmīgai sadarbībai, turklāt šīs ekspozīcijas pievienotā vērtība ir tā, ka tā ir pieejama ne vien studējošajiem, bet arī sabiedrībai,” stāsta Linards Sisenis, Meža un vides zinātņu fakultātes dekāns.
Ekspozīcijas atklāšana zīmīgi norisinājās ikgadējā pasākuma “Mežs ienāk Jelgavā” ietvaros, kas ik gadu pulcē kā vietējos iedzīvotājus, tā pilsētas viesus. Šogad arī “Stiga RM” bija pasākuma atbalstītāju vidū, organizējot gan radošās darbnīcas bērniem, kad demonstrējot meža tehniku.
Sadarbības ietvaros “Stiga RM” ir apņēmusies nodrošināt arī prakses vietas topošiem meža nozares speciālistiem, lai iepazītu meža un kokapstrādes nozares speciālistu ikdienu un gūtu praktisku pieredzi gan darbā ar meža tehniku, gan ar augsti tehnoloģiskām kokrūpniecības un metālapstrādes iekārtām “Stiga RM” rūpnīcās.