“Stiga RM” atbalsta iniciatīvu cīņā pret sankcionēta un kontrabandas saplākšņa ievešanu Eiropā


Viens no vadošajiem Latvijas kokapstrādes uzņēmumiem “Stiga RM” pievienojies iniciatīvai World Forest ID, kas paredz izveidot starptautisku datubāzi bērza saplākšņa izcelsmes laboratoriskai noteikšanai. Projekts apvieno Eiropas bērza spalākšņa ražotājus un ir vērsts uz sankcionētas un kontrabandas koksnes identificēšanu un izslēgšanu no Eiropas Savienības (ES) tirgus.
World Forest ID datubāze tiek veidota, balstoties uz plašu paraugu vākšanu un izotopu analīzi, kas ļauj ar augstu precizitāti noteikt bērza ģeogrāfisko izcelsmi, proti, no kurienes nākusi izejviela saplākšna ražošanai. Šobrīd norisinās projekta otrā fāze, kuras ietvaros tiek apzināti reģioni, no kuriem līdz šim nebija pieejami dati, tostarp Kazahstāna, Turcija, Gruzija, Armēnija un Azerbaidžāna. Šī ģeogrāfiskā paplašināšana ļaus būtiski uzlabot datubāzes efektivitāti sankciju pārkāpumu identificēšanā.
Integrējot zinātniskās pārbaudes metodes kā daļu no sankciju izpildes mehānisma, tiek nodrošināts spēcīgs, uz datiem balstīts instruments, kas palīdzēs gan tirgus dalībniekiem, gan uzraugošajām iestādēm pārbaudīt bērza saplākšņa izcelsmi. Tādējādi tiek stiprināta kontrole pār koksnes materiālu apriti un aizsargātas legālās piegādes ķēdes.
Projekts tika plaši apspriests Eiropas Paneļu federācijas (European Panel Federation, EPF) gada kopsapulcē Berlīnē, kur notika arī EPF saplākšņa produktu grupas sanāksme.
“Likumdošana vien nespēj aizkavēt sankcionēta saplākšņa nonākšanu tirgū – nepieciešama mērķtiecīga rīcība, lai šo plūsmu efektīvi ierobežotu. Mēs, kā EPF biedrs, aktīvi iesaistāmies projektā World Forest ID, strādājot ne tikai pie datubāzes izveides, bet arī pie klientu izglītošanas par koksnes izcelsmes pārbaudes metodēm. Piemēram, Polijā tieši ražotāju iniciatīva klientu informēšanā par sankcionēta saplākšņa izmantošanu un tā sekām ļāva gada laikā samazināt kontrabandas apjomu par vairāk nekā 50%. Apvienojot šādu proaktīvu pieeju ar zinātniski pamatotām pārbaudes metodēm, kā World Forest ID, valstīm būs pieejams efektīvs instruments, lai būtiski stiprinātu kontroli un aizsargātu legālo tirgu,” saka “Stiga RM” Kuldīgas saplākšņa rūpnīcas direktors Viesturs Krēvics.
Plānots, ka paraugu vākšana un datubāzes pilnveidošana turpināsies līdz šī gada beigām, taču jau šobrīd risinājums ļauj noteikt bērza saplākšņa izcelsmi no pieejamā paraugu klāsta. Analīzes rezultāti tiek sagatavoti desmit dienu laikā, padarot World Forest ID par praktisku instrumentu tirgus aizsardzībai un piegādes ķēžu caurspīdīguma nodrošināšanai, tādējādi veicinot godīgu un ilgtspējīgu nozares attīstību.