Padomi meža īpašniekiem
Padomi meža īpašniekiem gudru darījumu veikšanai
“Pieņemot lēmumu pārdot savu meža īpašumu vai cirsmu, cilvēkam bez iepriekšējās pieredzes var rasties daudz jautājumu. Zemāk esam apkopojuši padomus, kas palīdzēs būtiski atvieglot šo procesu un justies pietiekami pārliecinātam un zinošam, lai izdevīgi un bez liekām raizēm pārdotu savu īpašumu godīgam un uzticamam partnerim,” aicina Reinis Patmalnieks, Nekustamo īpašumu iepirkumu speciālists.
Pirmais solis – rūpīgi izvērtējiet visas iespējas!
Sākumā ir svarīgi skaidri saprast vēlamo rezultātu:
- Vai nepieciešams pārdot visu īpašumu, tai skaitā zemi un kokus?
- Vai jāpārdod tikai koki, zemi paturot savā īpašumā?
- Vai arī jau ir izstrādāts mežs un pārdošanā nonāks tikai koksne?
Turpmāk jāveic tirgus dalībnieku izpēte. Izmantojot plašās iespējas, kuras mūsdienās sniedz internets, kā arī tuvinieku un paziņu pieredzi, jāsavāc pēc iespējas vairāk informācijas par 3 – 5 mežsaimniecības uzņēmumiem, ar kuriem potenciāli varētu sadarboties:
- Kāda ir uzņēmuma reputācija?
- Kādas ir lietotāju atsauksmes par sadarbību sociālajos tīklos?
- Vai jūsu vērtības sakrīt?
Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs izdarīt pirmos secinājumus un saprast, pie kuriem uzņēmumiem vērsties un no kuriem labāk izvairīties.
SVARĪGI! Kritiski izvērtējiet sadarbību ar uzņēmumiem, kuri sola vērtīgas balvas par dalību izlozēs vai loterijās, pārdodot savu mežu vai cirsmu viņiem. Šādi piedāvājumi bieži vien var būt tikai vilinājums, lai piedāvātu zemāku cenu par Jūsu īpašumu, bet iespējas vinnēt balvas – pārāk abstraktas. Drošāk ir izvēlaties uzņēmumu, kas piedāvā skaidru un godīgu cenu bez papildus solījumiem, kas var būt maldinoši.
Pēc sākotnējās atlases var sazināties ar vairākiem uzņēmumiem ar lūgumu sagatavot personalizēto piedāvājumu. Salīdzinot vairākus variantus, iespējams novērtēt gan piedāvātās cenas, gan līguma nosacījumus, kas palīdzēs izvēlēties vispiemērotāko sadarbības partneri un izdevīgākos nosacījumus.
Lai objektīvi salīdzinātu cenas un piedāvājumus, jāpārliecinās, ka visi piedāvājumi balstās uz vienādiem nosacījumiem, piemēram, iekļauj vienu un to pašu meža platību, ciršanas ilgumu, apmaksas kārtību un citus svarīgus faktorus.
SVARĪGI! Ja trīs uzņēmumu piedāvātās cenas ir līdzīgas, bet viens piedāvā ievērojami augstāku cenu, esiet uzmanīgi – pārspīlēti liela peļņa var slēpt nevēlamus līguma nosacījumus vai papildu izmaksas. Turklāt pastāv risks, ka uzņēmums, kurš piedāvā augstāko cenu, var mainīt savu piedāvājumu, kad būs izdarīta izvēle par labu tam. Nepalaidiet garām iespēju atkārtoti sazināties ar pārējiem uzņēmumiem, lai vienotos par vislabāko piedāvājumu!
Ja tomēr ir šaubas par meža novērtējumu un piedāvāto cenu, pastāv iespēja konsultēties arī ar neatkarīgiem vērtētājiem. Taču pārliecinieties, ka vērtētājs nav saistīts ar kādu mežsaimniecības uzņēmumu, lai nodrošinātu objektīvu un precīzu novērtējumu.
Otrais solis – līguma izpēte!
Nonākot līdz līguma parakstīšanai, rūpīgi izlasiet visus līguma nosacījumus, jo tie noteiks visas turpmākās darbības mežā. Izlasiet katru līgumā minēto punktu un pārliecinieties, ka tie ir skaidri, taisnīgi un atbilst Jūsu interesēm. Ja rodas jautājumi vai neskaidrības, nekavējoties uzdodiet tos uzņēmuma speciālistam, lai pārliecinātos, ka visu esat sapratis pareizi.
Kam jāpievērš uzmanība, parakstot līgumu?
Līguma saturs un struktūra
Līgumam jābūt vienkāršam, viegli saprotamam un īsam, taču svarīgi pārliecināties, ka visi darījuma aspekti tajā tiešām ir iekļauti – ir skaidri definēts līguma priekšmets, atrunāta apmaksas kārtība, paredzēti pušu pienākumi, atbildības un citi zemāk minētie faktori.
Apmaksas kārtība
Labāk izvairīties no darījumiem, kuros apmaksa tiek sadalīta divās daļās – priekšapmaksā un pēcapmaksā. Pilna apmaksa pirms darbu sākšanas ir būtiska, lai parūpētos par savu finansiālo drošību. Uzticamam uzņēmumam jābūt spējīgam apmaksāt pilnu summu pirms darbu uzsākšanas mežā, tādējādi saņemot pilnvarojumu veikt savu darbību tikai pēc līguma parakstīšanas un naudas izmaksāšanas.
Darījuma apjoms
Līgumā jābūt skaidri definētam apgabalam un platībai, kuru uzņēmums ir tiesīgs zāģēt. Nepietiek tikai ar atsauci uz īpašuma kadastra numuru, jo šādā veidā pastāv risks, ka uzņēmums var iegūt tiesības strādāt ar visu īpašumu. Lai izvairītos no šādām problēmām, precīzi norādiet konkrēto meža teritoriju, kas būs pakļauta apsaimniekošanai.
Fiksēta cena
Neļaujiet līgumā iekļaut cenu, kas ir balstīta uz izcirtuma apjomu. Šāds nosacījums var radīt risku, ka uzņēmums pieprasīs atpakaļ daļu no apmaksātās summas, ja līgumā noteiktais apjoms neatbilst faktiskajam izcirtuma apjomam. Lai izvairītos no šādām problēmām, līgumā jānorāda fiksēta cena, kas neļauj uzņēmumam mainīt samaksas apmēru pēc apstrādes sākuma.
Soda sankcijas
Esiet uzmanīgi, ja līgumā ir iekļauti punkti par soda sankcijām līguma laušanas gadījumā. Šādi punkti var liecināt par negodīgu praksi un vēlmi novērst līguma izpildi vai uzliktu neproporcionālus sodus. Tāpat nekādā gadījumā nevajadzētu ļaut iekļaut līgumā punktus par atmaksas soda procentiem, jo tas var radīt nevajadzīgas finansiālas saistības un konfliktus.
Uzņēmuma atbildība
Ir svarīgi, lai līgumā būtu skaidri atrunāta uzņēmuma atbildība par visu, kas notiek mežā un tā apkārtnē. Uzņēmumam jāuzņemas pilna atbildība par piekļuvi mežam, ieskaitot nepieciešamību šķērsot citus, nesaistītus īpašumus, un jānodrošina, ka tā darbības nekaitē apkārtējai teritorijai. Turklāt, ņemot vērā iespējamās dabas stihijas, piemēram, ja stipra vēja dēļ mežā apgāžas koki, cienījams uzņēmums uzņemas riskus un nodarītos zaudējumus, un meža saimnieks nav atbildīgs par šādām neveiksmēm.
Sakārtošanas darbi
Svarīgi ir atrunāt, ka uzņēmumam jāuzņemas atbildība par visu nepieciešamo darbu veikšanu pēc cirsmas darbu pabeigšanas, tostarp pievešanas ceļu un krautuvju sakopšanu. Pēc darbu beigām uzņēmumam jānodrošina, ka teritorija, kurā tas strādājis, tiek pilnībā sakārtota un attīrīta.
Likumu un standartu ievērošana
Meža saimnieks var iekļaut savus vēlamos punktus līgumā, tomēr jāatceras, ka vienkāršība bieži vien ir vislabākais risinājums. Specifiski normatīvie punkti nav obligāti jāiekļauj atsevišķi, jo uzņēmumam jābūt atbildīgam par visu darbu veikšanu saskaņā ar meža likumiem un normatīvajos aktos noteikto kārtību. Līguma nosacījumos vienkārši jāiekļauj prasība, ka uzņēmums ievēro visus attiecīgos likumus un standartus.
Skaidrība par visiem līguma punktiem
Līgumam jābūt formulētam vienkāršā un skaidrā valodā, lai izvairītos no pārpratumiem. Ja rodas kādas neskaidrības, ir svarīgi precizēt, ko konkrētais līguma punkts nozīmē. Ja kāds punkts vai termins nav skaidrs, konsultējieties ar iepirkuma speciālistu, lai nepieciešamības gadījumā veiktu līguma korekcijas.
Svarīgi! Ja rodas aizdomas par negodīgu rīcību no uzņēmuma puses, nekautrējaties konsultēties ar citiem uzņēmumiem, Meža dienestu, neatkarīgiem mērniekiem un juristiem.